Dżuma, tyfus i cholera. Epidemie na Górnym Śląsku od wojny trzydziestoletniej do Wiosny Ludów – zarys tematyki
Abstrakt
W artykule zostały podane przykłady epidemii nawiedzających historyczny Górny Śląsk w okresie od XVII do połowy XIX wieku, a także sposoby ich zwalczania. Pojawianie się epidemii związane było często z pobytem obcych wojsk, jak na przykład w okresie wojny trzydziestoletniej (1618–1648) było w przypadku dżumy przywleczonej przez wojska brandenburskie. Innym czynnikiem sprzyjającym pojawianiu się epidemii (chorób wenerycznych) był stan ówczesnej higieny, na przykład w łaźniach miejskich. Już w XVIII wieku, ale i w czasie wojen napoleońskich na Śląsku (1807–1813), źródła historyczne odnotowywały pojawianie się na Górnym Śląsku tyfusu związanego przede wszystkim ze złymi warunkami atmosferycznymi i nieurodzajem. W okresie restauracji monarchii europejskich, w tym Królestwa Prus dwie najbardziej brzemienne w skutkach epidemie na Górnym Śląsku miały miejsce w latach 1831–1832 (epidemia cholery, druga fala w latach 1835–1837) oraz w latach 1847–1848 (tyfus plamisty). Podczas epidemii cholery związanej z przebywaniem na terenie Królestwa Polskiego wojsk rosyjskich tłumiących powstanie listopadowe wprowadzono na Śląsku szereg nowych rozwiązań, z powstaniem kordonu sanitarnego wzdłuż granicy włącznie. Epidemia tyfusu miała natomiast niemały wpływ na narastanie wzburzenia społecznego, co stało się jedną z przyczyn wybuchu rewolucji, tzw. Wiosny Ludów w 1848 roku.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Od momentu przejścia na wersję cyfrową, czasopismo funkcjonuje w otwartym dostępie, co oznacza, że wszystkie treści są dostępne bezpłatnie dla użytkowników i instytucji.
W numerze 8 (2022) publikowane artykuły objęte są licencją Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0).
Z treścią licencji można zapoznać się pod linkiem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.
Od numeru 9 (2023) publikowane artykuły objęte są licencją Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowa (CC BY-NC-ND 4.0).
Z treścią licencji można zapoznać się pod linkiem: https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl