Działacz żydowskiej lewicy, lider niemieckich socjalistów na polskim Śląsku
Abstrakt
Zygmunt Glücksmann był jednym z przywódców Deutsche Sozialistische Arbeit-spartei Polens (DSAP – Niemiecka Socjalistyczna Partia Pracy Polski) na polskim międzywojennym Śląsku. Wywodził się z asymilowanego środowiska żydowskiego, bliskiemu kulturze niemieckiej. Był adwokatem prowadzącym – po zakończeniu I wojny światowej – swoją kancelarię w Bielsku; często udzielał bezpłatnych porad prawnych polskim i niemieckim bezrobotnym. W latach dwudziestych pełnił także funkcję radnego w tym mieście. W 1930 roku zdobył mandat posła Sejmu Śląskiego. Przez krótki czas był jednak związany tak z polskimi, jak i żydowskimi socjalistami. Pozostał człowiekiem pogranicza, przywiązanym jednak do swoich idei. Dopiero sukcesy nazizmu wśród mniejszości niemieckiej w Bielsku zmusiły go do zaniechania działalności. Dla podobnych osób nie było już miejsca w Europie nacjonalizmów końca lat trzydziestych. Po wybuchu II wojny światowej uciekła na wschód. Zmarł w Bucharze w 1942 roku.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Od momentu przejścia na wersję cyfrową, czasopismo funkcjonuje w otwartym dostępie, co oznacza, że wszystkie treści są dostępne bezpłatnie dla użytkowników i instytucji.
W numerze 8 (2022) publikowane artykuły objęte są licencją Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0).
Z treścią licencji można zapoznać się pod linkiem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.
Od numeru 9 (2023) publikowane artykuły objęte są licencją Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowa (CC BY-NC-ND 4.0).
Z treścią licencji można zapoznać się pod linkiem: https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl