Z historii żydowskiego handlu w Bytomiu. Działalność Louisa Taterki (1872-1942) w świetle raportów biura wywiadowczego Wilhelma Schimmelpfenga
Abstrakt
Nie ulega wątpliwości, że handel odgrywał bardzo ważną rolę w kształtowaniu się i rozwoju miast. Nieprzeciętne znaczenie dla wspomnianych procesów odgrywali trudniący się handlem i rzemiosłem Żydzi. Prócz wkładu w rozwój ekonomiczny znacząco wzbogacali także lokalną kulturę. Wyjątkiem w tej materii nie pozostaje Śląsk, a co za tym idzie jedno z najstarszych miast regionu – Bytom. Żydzi pojawili się w Bytomiu już w średniowieczu. Największy sukces odnieśli oni jednak dopiero pod koniec XVIII wieku. Wówczas też da się zauważyć rozkwit miasta związany z eksploatacją pobliskich miastu rud cynku i węgla kamiennego. Wraz z rozwojem miasta pojawiła się lokalna żydowska burżuazja przemysłowa oraz zamożne żydowskie mieszczaństwo. Przedstawicielem tej drugiej grupy społecznej był urodzony w 1872 roku Louis Taterka. Louis Taterka był dotychczas postacią niemalże całkowicie zapomnianą. Praktycznie jedynym, namacalnym śladem jego działalności była zachowana do dziś porcelana sygnowana znakiem handlowym prowadzonej przez niego hurtowni. Informacje na temat prowadzonego przez niego w latach 1895-1936 biznesu zachowały się w oddziale zamiejscowym w Kamieńcu Ząbkowickim Archiwum Państwowego we Wrocławiu, w aktach Biura Informacyjnego W. Schimmelpfenga. Zachowane do dziś, przeanalizowane w artykule, materiały archiwalne opisują początki biznesu Taterki oraz przyczyny jego upadku (czyli dojście do władzy w Niemczech narodowych socjalistów).
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Od momentu przejścia na wersję cyfrową, czasopismo funkcjonuje w otwartym dostępie, co oznacza, że wszystkie treści są dostępne bezpłatnie dla użytkowników i instytucji.
W numerze 8 (2022) publikowane artykuły objęte są licencją Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0).
Z treścią licencji można zapoznać się pod linkiem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.
Od numeru 9 (2023) publikowane artykuły objęte są licencją Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowa (CC BY-NC-ND 4.0).
Z treścią licencji można zapoznać się pod linkiem: https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl