Ze Śląska do Berlina. Pisar- skie drogi Antona Oskara Klaußmanna i Augusta Scholtisa
Abstrakt
W biografiach literackich wielu śląskich pisarzy szczególną rolę pełnił ich kontakt z metropolią berlińską. Tak było zarówno w przypadku Antona Oskara Klaußmanna jak i Augusta Scholtisa. Pierwszy z nich, wracając ze stolicy Niemiec na Górny Śląsk już po latach pobytu w Berlinie, potrafił stworzyć sugestywny opis górnośląskiego okręgu przemysłowego w połowie XIX wieku. Scholtis, zafascynowany niemiecką metropolią i jej mieszkańcami, w krótkich felietonach pokazywał wizerunek zmieniającego się miasta, podnoszącego się z ruin po II wojnie światowej. Jak pisze Autorka, warto przyjrzeć się obydwu śląskim pisarzom zarówno ze względu na ich śląskie korzenie, jak i berlińskie doświadczenia, pozwalają one bowiem określić źródła ich twórczych inspiracji i cechy warsztatu artystycznego.
Pobrania
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Od momentu przejścia na wersję cyfrową, czasopismo funkcjonuje w otwartym dostępie, co oznacza, że wszystkie treści są dostępne bezpłatnie dla użytkowników i instytucji.
W numerze 8 (2022) publikowane artykuły objęte są licencją Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0).
Z treścią licencji można zapoznać się pod linkiem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.
Od numeru 9 (2023) publikowane artykuły objęte są licencją Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowa (CC BY-NC-ND 4.0).
Z treścią licencji można zapoznać się pod linkiem: https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl