Epidemia tyfusu na Górnym Śląsku (1847–1848) w relacjach lekarzy
Abstrakt
Artykuł jest próbę rekonstrukcji i opisu dramatycznych wydarzeń na Górnym Śląsku w latach szalejącej w kilku powiatach epidemii tyfusu (1847–1848). Punktem wyjścia są relacje i zapiski grupy górnośląskich lekarzy, którzy w 1848 roku opublikowali broszurę o przyczynach i przebiegu epidemii oraz fragmenty dzienników lekarza i pisarza Maxa Ringa zamieszkującego w powiecie gliwickim. Teksty te pozwalają spojrzeć na zagadnienie szerzącej się choroby z perspektywy medycznej, społecznej i etycznej oraz – co ważne – zrozumieć także stosunki społeczne i polityczne panujące w regionie, a także relacje między metropolią berlińską, pruskim rządem a urzędnikami pracującymi na prowincji. Na tym tle sporządzone przez berlińskiego lekarza, Rudolfa Virchowa, oddelegowanego przez ministerstwo zdrowia do zbadania sytuacji, sprawozdanie (1848) jest ciekawym uzupełnieniem wiedzy na temat epidemii, funkcjonowania rejonowej służby zdrowia oraz trudnych, nierozwiązanych problemów higieny, nierówności społecznych i oświaty na Górnym Śląsku. Artykuł dokumentuje z jednej strony pracę miejscowych lekarzy spieszących z pomocą ciężko chorym, z drugiej pokazuje ich zaangażowanie w reformę systemu zdrowia, której celem było objęcie opieką zdrowotną najbiedniejszej grupy Górnoślązaków.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Od momentu przejścia na wersję cyfrową, czasopismo funkcjonuje w otwartym dostępie, co oznacza, że wszystkie treści są dostępne bezpłatnie dla użytkowników i instytucji.
W numerze 8 (2022) publikowane artykuły objęte są licencją Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0).
Z treścią licencji można zapoznać się pod linkiem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.
Od numeru 9 (2023) publikowane artykuły objęte są licencją Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowa (CC BY-NC-ND 4.0).
Z treścią licencji można zapoznać się pod linkiem: https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl