Górny Śląsk w powieści Augusta Scholtisa Wiatr od wschodu
Abstrakt
Pierwsze polskie wydanie powieści Augusta Scholtisa „Wiatr od wschodu” stało się pretekstem do spojrzenia historyka literatury i historyka na zawarte w tej powieści tendencje literackie i wydarzenia historyczne. G. Szewczyk pisze, że Scholtis sam spowodował swymi dwuznacznymi wypowiedziami o „górnośląskiej katastrofie” wykorzystanie jego powieści do politycznej propagandy. Powieść jest zaś znacznie bogatsza i poza wątkami politycznymi niesie za sobą wnikliwą analizę społeczną, próbę zdefiniowania tożsamości regionalnej i historiozoficzną refleksję nad dziejami Górnego Śląska. R. Kaczmarek idzie tropem historycznych wydarzeń i postaci historycznych w powieści Scholtisa. Rozszyfrowuje także pierwowzory postaci literackich. Jak pisze, nie można utworu Scholtisa traktować jako zapisu dokumentalnego, ale z pewnością jest ona doskonałym odbiciem poglądów i emocji, jakie były charakterystyczne dla Górnoślązaków na przełomie wieków XIX i XX.
Pobrania
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Od momentu przejścia na wersję cyfrową, czasopismo funkcjonuje w otwartym dostępie, co oznacza, że wszystkie treści są dostępne bezpłatnie dla użytkowników i instytucji.
W numerze 8 (2022) publikowane artykuły objęte są licencją Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0).
Z treścią licencji można zapoznać się pod linkiem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.
Od numeru 9 (2023) publikowane artykuły objęte są licencją Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowa (CC BY-NC-ND 4.0).
Z treścią licencji można zapoznać się pod linkiem: https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl