Ewakuacja archiwum katowickiego gestapo w świetle relacji Jiřiego Wehlego, więźnia Sonderkommando Kattowitz
Abstrakt
W styczniu 1945 roku, tuż przed zajęciem Katowic przez Armię Czerwoną, z miasta ewakuowali się funkcjonariusze centrali górnośląskiego gestapo. Zarazem zniknęły też bogate archiwa ich Staatspolizeileitstelle, od tego czasu stając się na długie lata przedmiotem spekulacji. Na prawdziwe losy archiwum katowickiego gestapo pozwalają rzucić światło relacje Jiříego Wehlego, byłego więźnia KL Auschwitz, w latach 1944-1945 pracującego w siedzibie gestapo jako członek więźniarskiej brygady roboczej Sonderkommando Kattowitz. Według Wehlego, wobec groźby utraty Górnego Śląska część tego archiwum została spalona po wywiezieniu do Kopic, reszta zaś ewakuowana do Kłodzka, następnie zaś do Ölsnitz w Saksonii. Tam też, w kwietniu 1945 roku, większość dokumentów uległa zniszczeniu, za wyjątkiem ich partii wyekspediowanej wcześniej do Markt Schwaben w Bawarii. Nie można też wykluczyć, że Wehle zdołał jakąś część archiwaliów gestapo ocalić, a w ich posiadanie wszedł czechosłowacki wywiad.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Od momentu przejścia na wersję cyfrową, czasopismo funkcjonuje w otwartym dostępie, co oznacza, że wszystkie treści są dostępne bezpłatnie dla użytkowników i instytucji.
W numerze 8 (2022) publikowane artykuły objęte są licencją Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0).
Z treścią licencji można zapoznać się pod linkiem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.
Od numeru 9 (2023) publikowane artykuły objęte są licencją Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowa (CC BY-NC-ND 4.0).
Z treścią licencji można zapoznać się pod linkiem: https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl